Sunday 27 November 2011

Rancangan Pengajaran Harian Pedidikan Seni Visual




RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PSV
 PERANCANGAN

BIL.
PERKARA
TINDAKAN
01.
MATA PELAJARAN
Pendidikan Seni Visual
02.
TAHUN / KELAS
4 C
03.
BILANGAN PELAJAR
29  Orang
04.
TARIKH
22 April 2011
05.
MASA
09.00-10.00 (1 jam)
06.
BIDANG
Membuat corak dan rekaan
07.
TAJUK
Pokok Bonzai
08.
KEMAHIRAN / TEKNIK
Capan
09.
PENGETAHUAN SEDIA ADA
<!--[if  Murid mengenali sayur-sayuran.
<!--[if  Murid mengetahui cara memotong.
10.
HASIL PEMBELAJARAN
Aras 1
Memerhati dan mengkaji jenis sayuran yang mempunyai lapisan kelopak.

Aras 2
Memotong sayuran dengan pelbagai contoh seperti :
M   menegak, melintang

Aras 3
Membuat corak dalam pelbagai susunan seperti :
 B  berjalur, dll.
Aras 4
Mempamerkan hasil kerja
11.
KEMAHIRAN BERFIKIR
Kritis : Membanding dan membezakan
Kreatif : Menjana idea
12.
PENERAPAN NILAI
Keselamatan, kerjasama, ketelitian,
13.
BAHAN BANTU MENGAJAR
Papan putih, marker,contoh hasil kerja guru, komputer riba, pembesar suara.
14.
KEPERLUAN
10 biji kacang bendi
2 bilah pisau
5 set warna air
29 berus warna
29 helai kertas lukisan
Surat khabar

PELAKSANAAN

LANGKAH/
MASA
ISI PEMBELAJARAN
AKTIVITI  PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN

Set Induksi

(5   minit)

Menyanyikan lagu bertajuk  Vegetable









Guru meminta murid untuk mendengarkan lagu terlebih dahulu.

Murid menyanyikan lagu bersama-sama.

Guru mengaitkan set induksi dengan pembelajaran hari ini.

Kecerdasan pelbagai:

Verbal linguistik,
Inter/ intrapersonal
muzik

Langkah 1

( 20 minit )

Menerangkan konsep capan.

Membuat tunjuk cara.


Aras 1
Memerhati dan mengkaji jenis sayuran yang sedia ada.

Guru menerangkan definisi capan kepada murid.

Guru menerangkan jalinan yang terdapat pada kacang bendi.

Murid memerhatikan jalinan yang terdapat pada kacang bendi.

Guru membuat langkah tunjuk cara untuk menghasilkan capan.

Guru mengarahkan murid untuk membentuk 5 kumpulan, 4 kumpulan terdapat 5 orang ahli manakala 1 kumpulan terdapat 4 orang ahli.

Kecerdasan pelbagai: Verbal linguistik,

ABM/BBM:
Hasil kerja guru.
Kertas lukisan, warna air, berus warna, kacang bendi dan pisau.

Langkah 2

(25  minit )

Menghasilkan capan.







Aras 2
Memotong sayuran dengan pelbagai contoh seperti :
M   menegak, melintang

Aras 3
Menghasilkan rupa bunga hiasan

Murid memotong bendi dengan pelbagai arah seperti melintang dan menegak.

Murid menghasilkan capan

Guru membimbing murid menghasilkan capan.

Kecerdasan pelbagai:-

Kinestetik,

KBKK:
Membanding beza, Menjana idea

ABM/BBM:
Surat  khabar, kobis, pisau, kertas A4, Warna air dan berus warna.

Nilai:
Keselamatan
Ketelitian
Kerjasama

Langkah 3
( 5  minit )

Peneguhan dan penilaian

Aras 4
Mempamerkan hasil kerja

Guru meminta murid membentangkan hasil kerja masing- masing.

Guru menegaskan nilai-nilai dalam menghasilkan karya.

Kecerdasan pelbagai:-

Intra/ interpersonal, verbal linguistik

Nilai: Keyakinan,
Keberanian

Penutup
( 5  minit )


Penutup


Murid menyanyikan lagu secara beramai-ramai.

Kecerdasan Pelbagai:
Muzik


                        contoh hasil karya capan

No comments:

Post a Comment